Wermo tehnikajuht Siim Kooser on Wermos tööl olnud kokku viis ja pool aastat. Esimest korda siia tulles, oli ta ametis 4 aastat, ning naasis peale paariaastast isapuhkust ja mõnda aega mujal töötamist. Kui teda tagasi kutsuti, leidis Siim tee pikemalt mõtlemata taas Wermosse, sest siinses ettevõttes meeldivad talle kord, süsteemsus ja konkreetne asjaajamine, mis muudavad töö tegemise lihtsamaks.
Isa kingades puidutehnoloogiat õppima
Siim meenutab, et tema ametivalik oli mõjutatud isast, kes ka oli õppinud puidutööd ning tegutses nii oma väikeses värkstoas kui mõnda aega Wermos. Kahjuks lahkus isa Siimu keskkooli lõpetamise paiku. Noormees otsustas astuda isa jälgedes ning läks õppima puidutehnoloogiat. „Mulle on tehnika ja väljakutsed alati meeldinud. Mida keerulisem pink, seda huvitavam tegelikult on!” ütleb ta kindlameelselt.
Siimu töövälised hobid on suures osas seotud koduga – hektariline krunt, maja ja pere, kus kolm last kasvamas – nõuavad üksjagu tegelemist. Abikaasa on lisaks põhitööle õppinud hobikorras floristikat ning lillepeenardega tegelemine pakub ka Siimule huvi. Üks tema kirgi on kalal käimine ning seejärel pere ja sõprade üllatamine maitseelamustega, kui püütud saak koduses grillahjus küpseks saab.
Kui lihtsate pinkide tööpõhimõtted on selged, on lihtsam liinide peal töötada
Endine Wermo tootmisjuht Marko Sikk, Siimu kursusekaaslane, kutsus teda tehasesse tööle, lubades ägedat tootmisprotsessi ja huvitavaid tööpinke. Siim alguses küll tõrkus, öeldes, et teda see pakutav pink ei huvita, ent Marko veenis koolikaaslast kinnitades, et ettevõte on suur ning võimalusi edasi areneda palju. „Juba toona oli Markol kindel plaan otsida uus meister. Ma lihtsalt ei teadnud seda! Ta tahtis näha minu võimekust ja hakkamasaamist lihtsamatel pinkidel,” naerab Siim nüüd, et ei näinud Marko kavalat plaani läbi.
Liinid koosnevad mitmetest positsioonpinkidest, mis on koondatud ühte masinasse. Kui tead positsioonpinke, on kõvasti kergem liinide peal töötada. Siim alustas formaatsaagide ja puurpinkide peal, järgnesid positsioonfreesid ja spoonipress.
Täna on ta kogenud, et Wermos ongi võimalik alustades päris algusest – õppida ning edasi areneda. „Kui oled end tubli tegijana tõestanud, saad ettevõttes uutele ametikohtadele edasi liikuda,“ kinnitab Siim.
Siis sai Siim meistriks. Praegu meenutab ta muheldes, et esiti olid vanemad töömehed veidi skeptilised noore, toona vaid 23-aastase meistri oskuste suhtes. Paljudel töölistel oli ju rohkem töökogemust kui temal vanust. Siiski õnnestus tragil noormehel end tõestada – ta õppis selgeks kõik vajalikud tööpingid.
„Meistrina oli selline kokkulepe, et teen kõik tehasepingid endale klaariks ning tunnen kõiki vajalikke töövõtteid,” selgitab ta meistritöö olemust ja lisab, et nüüd on omaks saanud paljud liinid – ühepoolne ja kahepoolne kandimasin, lahtilõikussaed jm. Operaatori juures abiks olles tegi endale selgeks ka nende masinate tööpõhimõtted, millega otseselt liiga tihti kokku ei puutunud. Tuttavaks said uus kandimasin, viieteljeline CNC ning tema kogemustepagas avas talle uue ukse Wermos – asuda tööle tehnikajuhina.
Meister peab arvestama erinevate inimtüüpidega
„Pigem võiks mind nimetada asjaajajaks, sest minu pädevusse kuulub ka palju üldist tööd – jäätmekäitlus, jäätmemajandus, igasugune organiseerimine. Kui vaja – remondin pinke, kui vaja – tellin kellegi, kes need korda teeb,” kirjeldab ta oma igapäevatööd.
Siimule sobib tänane tehnikajuhi töö väga hästi ning meistriks ta enam minna ei tahaks. Selles ametis tegutsedes sai mees aru, et tal puudus oskus jätta töö tööle. „Meistrina tuli ikka ette, et tööl juhtus midagi, mis järgmisel päeval lahendamist vajas. Ei saanud siis muremõtetest lahti ka öösel – ikka kummitas, et mis pingil häda on, kuidas töölisi paigutada…” meenutab ta.
Tehnikajuhina saab ta aga palju ise ära teha – kui vahel tulebki öösel pinkide kallal tegutseda, saab võtta järgmise päeva kodus väljapuhkamiseks.
Siim tõdeb, et meistritöö juures oli aga suur pluss see, et ta sai hea suhtlemisoskuste pagasi. Lisaks igapäevapraktikale olid abiks ka professionaalsed juhtimis- ja suhtlemiskoolitused. „Iga inimene on erinev ning vajab erilist lähenemist. Meeskonna juht peab ära tajuma, kuidas kellega suhelda ja kuidas korraldusi jagada. Mõni tahab karmimat stiili, teine vajab paindlikku ja leebemat juttu,” toob ta välja.
Kord ja organiseeritus
Siim ei tee saladust, et vahepealne paus töö juurest – kui mees sai noorema lapsega olla isapuhkusel – oli osaliselt tingitud ka sellest, et ei olnud head klappi uue juhatajaga. Meeskond tervikuna oli tema sõnul toimiv, ent ajad olid keerulised.
Siimule sobis aja mahavõtmine hästi, et järele mõelda, kuidas ja kus edasi tegutseda. Pärast lapsehoolduspuhkust käis ta mõnda aega tööl teises ettevõttes, ent sai peagi aru Wermo juhtimisstiili ja konkreetse töökorralduse eelistest. „Kui alguses võis mõne olukorra suhtes Wermos olla kriitiline, siis kogemus näitas, et just siin liiguvad asjad võrreldes teiste kohtadega palju süsteemsemalt. Kõigest on korrapärane ülevaade, joonised jooksevad detailidega kaasas, organiseeritus teeb töötegemise lihtsaks ning samas paneb ka inimestele mingil määral rohkem vastutust. „Kui mind tagasi kutsuti, ma pikalt ei mõelnud ja ütlesin jah,” on mees oma otsusega rahul.
Wermos on ta töötatud aja jooksul saanud hulgaliselt uusi oskusi ja kogemusi. Ka õppis ta meistrina usaldama oma sisetunnet ning rõhutab veendunult, et kunagi ei tasu midagi niisama eeldada: „Kui sulle endale tundub miski ettevõtmine või vajalik võte lihtne ja loogiline, siis ära eelda, et see on ilmtingimata ka teiste jaoks sama elementaarne,” selgitab ta.
Tulemused kõnelgu enda eest
„Wermos läheb kõige paremini tagasihoidlikel tegude inimestel, kes tühja jutu asemel näitavad oma tulemusi, kes on iseloomult elurõõmsad ja teotahtelised ning on rahul, et saavad tööl käia,“ tõdeb Siim ja manitseb, et nende inimeste stiil, kes oma oskusi vaid suure suuga kiidavad ja teadmistega jutu tasandil uhkeldavad – ei toimi. Wermo seltskonda ei sobi tegelased, kes nina püsti käivad. Eriti hästi sobib töö Siimu sõnul sellistele noortele, kes tahavad kaasa mõelda ja uuendustega kursis olla, sest Wermos püütakse olla ajast ees.