Skip to main content

“Wermosse tööle asumine oli justkui koju jõudmine”
Peeter Kuum, WERMO turundusdirektor,
kes muudab keerulised asjad lihtsaks.

Kui Wermo praegune turundusdirektor Peeter Kuum esimest korda 2011. aastal Wermo toodanguga kokku puutus, tundis ta koheselt ära kõrge kvaliteedi ja tugeva tootmise, mida Eestis mujal ei olnud. Ehkki Peeter töötas tol hetkel teises ettevõttes, jäi Wermo tootmist nähes hinge põnevus ja soov ise kunagi Wermo tehasega koostööd teha.

AJALUGU

Nii sai alguse Wermo teekond lihtsa mudeliga täispuit mööblist disaintoodeteks.

Peeter on mööblitootmises töötanud lõviosa oma karjäärist. 2018 aastal Wermo palgale tööle asumist meenutab Peeter justkui koju saabumist: “Pool toodangut oli varasema koostöö tulemusel minu loodud. Nii Wermo ise kui kogu sealne käekiri oli mulle juba tuttav ja nii jõudsingi justkui koju.”

TÖÖELU TEHASES

Näha on, et mööbli tootmine ja tööelu Wermos on Peetrile vägagi hingelähedane. Silmade särades ja kerge muhelusega räägib ta, mis Wermos võrreldes teiste mööblitootjatega nii erilist on: “Mulle meeldib Wermo tehase paigutus. See on ideaali lähedane. Võiks ainult ehk suurem veel olla.” Wermo tehase paigutusloogika on ehitatud Ikea plaanide järgi. Tegemist on toomissuunisega tootmishoonega, kus iga pisiasi on suurt tervikut silmas pidades läbi mõeldud. “Mulle meeldib Wermo hing ja meeskond ning kogu ettevõtte käekiri. Tunnen end siin nagu kala vees. Kogu ettevõtte olemus ja tootmine on kodune,” jagab Peeter tulihingelist kirge oma töö vastu. On ta ju ise tänase Wermo olemuse ja loogika arendamisele suuresti kaasa aidanud juba viimased kümme aastat.

Kui Wermot iseloomustada ühe lausega, siis võiks selleks olla ajast aega ennast tõestanud ütlus, et lihtsuses peitub võlu. See kajastub nii tootmisprotsessis kui lõpptarbijale jõudvas toodangus. Oma panuse on sellesse muuhulgas andnud ka mitmed välisdisainerid.

TÖÖ PLANEERIMINE

Peeter on sedasorti inimene, kes koguaeg tegeleb millegagi ja usub, et kõik peab olema pidevas arengus. “Juht peab mõtlema kümme sammu ette ja nägema nii homset, ülehomset kui ka järgmist aastat ning seejärel kõik selle plaanidesse tooma. Planeeritud tegevus on edukuse alus. Planeerimise aluseks on aga suure pildi nägemine. Ka töötajaid peab oskama õigesti juhtida, et nende potentsiaal avalduks,” jagab Peeter oma mõtteid juhi rollist. Tõenäoliselt just see mõtteviis on ka põhjuseks, miks inimesed ütlevad, et Peeter teeb keerulised asjad lihtsaks. Kogenud ja eduka juhina usub Peeter, et juhtimist ei saa eriti õppida, küll aga saab seda täiendada: “Juhiks sünnitakse, mitte ei õpita. See sõltub paljuski isikuomadustest. Heaks spetsialistiks võib õppida, kuid heaks juhiks ei saa õppida. Hea juht peab nägema suurt pilti omas sektoris.”

EKSPORT

Täna ekspordib Wermo oma toodangut üle kogu maailma ja toodete disainis löövad kaasa ka rahvusvahelised disainerid. Kümne aasta pärast näeb Peeter Wermot aga Eesti ühe suurima mööblitootjana. Kiirelt areneva ettevõttena on Wermos olemas ka väga head karjäärivõimalused kui töötajal endal selleks soovi on. Suurima väärtusena toob Peeter aga välja hoopis emotsioone, mida Wermos töötamine pakub: “Näed oma kätega tehtu tulemusi ja ausat tagasisidet oma tööle tootekvaliteedi pealt.”

EESTI LOODUS, VÕRUMAA METSAD

Metsaga on Peeter juba lapsest saadik seotud olnud. Meenutades, kuidas lapsepõlves sai mustikaid ja seeni korjatud ning puulatvades ronitud, tõdeb Peeter, et mets on tema jaoks väga emotsionaalne koht: “Olen metsa ääres kasvanud ja tunnen end metsas koduselt ja mõnusalt. Käin tihti mitmepäevastel metsamatkadel ja isegi ööbin seal.” Looduse ja metsa armastust õhkub Peetri jutust ka siis, kui ta Wermos toodetavatest mööblist räägib: “Puidus on soojust nii vaadates kui katsudes. Puitmööbel annab elu toale, kuna tegemist on elusmaterjaliga.” Puidutööstus tervikuna on Eesti riigile üks olulisemaid valdkondi. Ekspordi käibelt teeb puidutööstus väga suurt kasvu ja mööblitööstus on selle sees üks suuremaid sektoreid. Suuremat pilti vaadates leiab Peeter, et võimalikult suur osa puidu töötlusest tuleks teha kodumaal kohapeal.

INIMESED

End ümbritsevate inimeste puhul peab Peeter kõige olulisemaks loovust, suure pildi nägemist ja vastutuse võtmise julgust. “Äri põhineb inimsuhetel, kuna seda teevad alati elus inimesed, mitte ettevõtted,” jagab Peeter oma kogemusi pikaagse turundusdirektorina. Mööbli loomist võrdleb ta aga kunsti tegemisega: “Oluline on keemia ja sünergia inimeste Vahel. Edukad tooted sünnivad kolmepoolses koostöös kliendi, tootja ja disaineri vahel. Väga palju loovust ja samas ka pragmaatilist mõtlemist on vaja nii tootja, kui disaineri poolt, et lõpptarbija saaks võimalikult ilusa disaini, kõrge kvaliteedi ja taskukohase hinnaga toote.”

VALMISTOODANG

Peeter on väga uhke selle üle, kuhu Wermo tänaseks oma toodanguga on jõudnud: “Iga asi on oma ilult ja olult eriline ja erinev.” Kõige suuremaks õnnestumiseks Wermos peab Peeter aga toodangu mahu kasvu, kuna see võtab ühe nimetajana kõik kokku. Toodangu kasv on tõepoolest Wermos märkimisväärselt 60% tõsunud võrreldes eelmise aastaga.

Positiivse ja loova iseloomuga Peeter usub, et elus on kõik asjad tegelikult lihtsad ja loogilised ja elu peab alati edasi minema: “Show must go on!”