Rain Jäämets – julge pealehakkamisega iseõppijast puidupingi operaatoriks

Võib julgelt öelda, et Rain Jäämets on Wermo mööblitehases „mees nagu orkester“. Olles tänaseks Wermos töötanud pea viis aastat, on ta endale selgeks teinud enamik masinaid ja pinke oma osakonnas. Märkimisväärne on, et ehkki Rain tuli Wermosse tööle puhta lehena, omamata puidutöö haridust või tausta, sai ta vaatamata kogemuste puudumisele koheselt võimaluse end proovile panna, kuna näitas üles suurt huvi ja õpivalmidust.

Rain alustas tehases spoonipressi abitöölisena ning sportlikust huvist õppis juurde ühe masina teise järel. Nii said selgeks nii freesid, puurpink, saed, kui spoonipress, mille operaatoriks ta sai. Rain räägib rahulolevalt oma tööpäevadest, mida vaheldusrikkuse tõttu ei tahakski justkui argipäevaks nimetada: „Mulle meeldib selle töö iseloom, sest kui ühe pingi peal saab töö otsa, lähen teisele pingile. Ei ole üksluisust, on palju liikumist ja mõttetööd ning päevad lähevad kiiresti,” ning lisab, et töö Wermos on huvitav. „Mulle meeldib puiduga tegeleda. Iga detail on erinev ja mõni keerulisem paneb ajud mõnusalt ragisema. Kõige keerulisem detail on alati ikka see, mida esimest korda teed,” on mees oma tegevusest siiralt inspireerunud.

Raini puhul paistab silma tema suur tahe õppida ja areneda. Oma valdkonnas soovib ta olla pädev ja see on jäänud silma ka meeskonnakaaslastele. Talle pakuti ühel hetkel isegi võimalust minna kooli ametit põhjalikumalt õppima. Väimela kutsehariduskeskuses õppiski ta juurde puidupingi operaatori eriala, kasutades samal ajal võimalust teha Wermos praktikat. Seejärel hakkas päris töö pihta ja uutel pinkidel töötades oli hea veelgi kogemust juurde saada. Ka meister on suunanud Raini erinevaid uusi masinaid katsetama ning neil töötama.

Rain ei välista võimalust, et täiendab tulevikus end koolides veelgi ja ka oma osakonnas on arenguvõimalusi: „Mind huvitaks näiteks CNC pink, kuna seal saab teha keerukamaid ülesandeid ja on teistmoodi põnev. Kõik on õpitav, kui huvi on.“

Rain usub kindlalt, et kui on tõsine huvi, siis saab kõik asjad endale selgeks teha: „Mina olen kogu töö selgeks saanud praktikas. Kui Wermosse tulin, oli mul alguses ikka palju küsimusi. Aga kui oled uus töötaja, siis peadki küsima kasvõi pealtnäha lihtlabaseid asju. Mõistlik on ülesanded läbi arutada, et ei peaks hiljem oma tööd ümber tegema.“ Rain teab oma kogemustest, et ühe kuuga saab iga pingi üldiselt selgeks, kuid tootmispoolega läheb pisut rohkem aega. „Aga me kõik õpetame siin vajadusel üksteist,” lisab ta heatujuliselt.

Rain on iseloomult tugevalt kahe jalaga maas seisev mees – optimist, kellele meeldib teha koostööd selliste inimestega, kes on samuti positiivse ellusuhtumisega ja võtavad elu huumoriga. Wermo töökaaslasi võib Rain julgelt oma sõpradeks pidada. Koos saab nalja ja tuleb ette ka sõbralikku tögamist. Ühiseid ettevõtmisi jagub ka väljapoole tööaega.

Suurema osa vabast ajast pühendab Rain oma lapsele, kes sügisel kooliteed alustab. Eriti hea meel on mehel oma töögraafiku üle, kus tööpäevad algavad kell 6 hommikul ja lõppevad 14.30. Seetõttu ei pea laps peale koolipäeva hakkama pikalt isa kojutulekut ootama, vaid nii saab kohe ühiste ettevõtmiste kallale asuda. Eriliseks maasikaks on sellised tööpäevad aga suvel, mil saab juba keset päeva rannamõnusid nautima hakata.

Rain on väga abivalmis ja lähtub mõtteviisist – kus viga näed laita, seal mine ja aita. Kui kedagi on vaja õpetada, siis läheb ta hea meelega appi.

Ta usub, et igal töölisel kujunevad lõpuks välja omad süsteemid, kui tööprotsess loogiliselt läbi mõelda. „Kui endal on huvi olemas, siis ei ole elus miski raske,” jagab positiivse ellusuhtumisega puidumeister oma maailmavaadet, mis on kandunud ka tema töökultuuri.